open-close
DESTEK MERKEZİ
open-close
DESTEK MERKEZİ

BAKIM VE DESTEK

Logo yazılım ürünlerini kullanan işletmelerin, değişen ve gelişen iş süreçlerinin Logo ürünlerine uygulanabilirliği için bakım ve destek hizmetleri verilir. Böylece şirketlere sürdürülebilir fayda sağlanır.

Destek hizmetleri, uzaktan (telefon, e-mail ve uzak bağlantı) ve yerinde olmak üzere iki türlüdür. Uzaktan destek hizmetlerimizden yararlanmak için, müşterilerimizin yardım masamızı araması ya da destek e-mail adreslerimize sorunlarını mail atmaları yeterlidir. Uzmanlarımız gerektiğinde kullanıcının sistemine bağlanarak, yerinde destek hizmetleri verir.

Müşteri talepleri veya uzak bağlantıyla girilemeyecek problemler için, destek sorumlumuzla destek planlaması gerçekleştirilir. Destek temsilcimiz, şirketi ziyaret ederek talepleri karşılar.

Destek hizmetleri kapsamında, soruların yanıtlanması, rapor ve form tasarımlarının yapılması, versiyon değişimlerinin ya da set yüklemelerinin gerçekleştirilmesiyle ilgili eğitim hizmetleri verilir. Belirli durumlarda, algoritma hesaplama gerektirmeyen SQL sorgularının hazırlanması sağlanır.